ić sprzęt w takiej pozycji, żeby był stabilny. Im wyżej, tym rola stabilności wzrasta! Istnieją również podnośniki, które wykorzystujemy do prac na niższych poziomach. One po prostu ułatwiają pracę, powodując dogodny dostęp do obiektu. Podnośniki samochodowe, podnośniki kąpielowe, stoły podnoszące, wózki z podnośnikiem olejowym, wózki podnośnikowe z wyciągarką, urządzenia do podnoszenia zwierząt ... to tylko niektóre z nich.
Zwyżki służące do prac na wysokościach, to już sprzęt bardziej zaawansowany. Zwyżka może być obsługiwana przez osobę znajdującą się na dole, która asekuruje i kontroluje pracę. Jednak najczęściej pulpit sterowniczy znajduje się w koszu roboczym, w którym znajduje się osoba wykonująca zadanie. Zwyżki takie z reguły posiadają własny napęd, co pozwala pracującemu na dowolną zmianę miejsca. Podczas prac z elektrycznością należy zadbać o szczególne bezpieczeństwo. Pracując przy wycinaniu konarów uszkodzonych drzew również wymagane jest szczególne bezpieczeństwo.
Praca na wysokościach z roku na
Praca na wysokościach z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Oczywiście podczas pracy na wysokości konieczne będą takie narzędzia, jak zwyżka czy podnośnik.
Prace na wysokościach należą do najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Do tego typu prac koniecznie należy zaliczyć prace na różnego typu konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, drabinach, stropach.
Podczas ich wykonywania pracownik będzie musiał przede wszystkim wykazać się ogromną ostrożnością. Niezwykle istotne będzie przestrzeganie wszelkich zasad BHP. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zbagatelizowanie tych przepisów może w konsekwencji doprowadzić zarówno do utraty zdrowia, jak i życia.
Koniecznie należy mieć świadomość, że wykonując prace na wysokości trzeba posiadać aktualne specjalistyczne uprawnienia. Osoby, które nie są w posiadaniu zezwoleń nie powinny wysyłać CV na ogłoszenia na tego typu prace.
Każdy z pracowników, który jest zatrudniony przy różnego rodzaju pracach na wysokości musi być w posiadaniu aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.
Bardzo istotne będzie także zaświadczenie związanie z udziałem w specjalistycznym szkoleniu przygotowującym do zadań we wspomnianych warunkach.
Przykład? Zawieszanie reklam
Prace na wysokościach mogą być intratną propozycją dla bezrobotnych osób. Nie wymagają specjalnych zdolności, może je wykonywać wiele osób. Nie znaczy to oczywiście, że każdy może wykonywać taki rodzaj pracy. Trzeba spełniać szereg czynników, głównie w kwestii zdrowia. Lekarz medycyny pracy oceni, czy możemy pracować na wysokościach.
Na czym polega taka praca? Bardzo często są to proste prace, które należy wykonać na dużej wysokości. Przykład? Zawieszanie reklam. Podnośnik (popularnie zwana zwyżka) podnosi nas na odpowiednią wysokość, gdzie musimy zerwać starą reklamę i zawiesić nową. Nie jest to szczególnie skomplikowane, trzeba uważać głównie na siebie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Jak znaleźć taką pracę? Mamy szczęście, gdyż nie na darmo powtarza się, że jest rynek pracownika. To firmy szukają nas. Wystarczy przejrzeć dobrze internetowe słupy ogłoszeniowe. Szukajmy firm w najbliższej okolicy, na pewno coś znajdziemy. Część firm będzie szukała osób już z uprawnieniami, natomiast część przyjmie zupełnego żółtodzioba, by tylko "zgarnąć" go z rynku pracy i nauczyć. Oczekują dyspozycyjności i dobrej higieny pracy. Jeśli chcemy zarobić i rzetelnie wykonywać swoją pracę, nie powinniśmy mieć problemu z zatrudnieniem.