Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transporter

ponadgabaryty transport

Transport wielkich gabarytów

Transport ponadgabarytowy to transport maszyn lub urządzeń, który przekracza masę i wielkość ustaloną w normach prawnych. Ciężar całkowity nie powinien przekraczać około 42 ton wliczając pojazd, towar, kierowcę oraz paliwo. Standar

Po co właściwe transportować ponadgabaryty? - transporter ponadgabaryty transport
dowa naczepa samochodu ciężarowego ma następujące wymiary: długość 13,6 metra, szerokość 2,50 metra oraz wysokość 3 metry. Każdy towar przekraczający te wymiary jest towarem ponadgabarytowym. Transport ciężki musi odbywać się w obecności eskorty policji lub innych służb. W trakcie takiego transportu firmy, które się w tym specjalizują muszą zaplanować odpowiednie objazdy, zabezpieczenie trasy, oznakowanie. Zazwyczaj konieczne jest chwilowe usunięcie niektórych znaków drogowych lub wstrzymanie ruchu. Na przewozy ponadgabarytowe potrzebne są specjalne zezwolenia. Uzyskanie takich zezwoleń możliwe jest po złożeniu odpowiedniego wniosku, który zawiera niezbędną dokumentację.
Przykładowe rodzaje towarów ponadgabarytowych to na przykład ciężki sprzęt budowlany, skrzydła samolotów, maszyny rolnicze, przęsła mostów, konstrukcje stalowe.


maszyn albo ciężkiego sprzętu budowlanegoTransport maszyn wymaga kwalifikacji kadry i

Transport jest bardzo szeroko pojętą dziedziną przemysłu. Przewozić można dosłownie wszystko: żywność, zwierzęta, meble. Transport publiczny obejmuje środki komunikacji miejskiej. Żeby wszystko sprawnie działało istnieje coś takiego jak logistyka. Jedną z dziedzin transportu jest transport ponadgabarytowy. Brzmi dość tajemniczo, ale to nic innego jak przewóz np. maszyn albo ciężkiego sprzętu budowlanego. Na rynku istnieją firmy, które się tym specjalizują, dysponują odpowiednimi pojazdami, a także zatrudniają pracowników, którzy są wyszkoleni do realizowania takich zleceń. Transport maszyn wymaga kwalifikacji kadry i doświadczenia, bo bez tego nie przewieziemy żadnej maszyny. Żeby z powodzeniem przerzucić z jednej budowy na drugą koparki czy betoniarski, transport ciężki musi odbywać się zgonie z zasadami bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby sprzęt był źle zabezpieczony. Równie ważne jest dostosowanie trasy przejazdu, żeby później nie okazało się, że droga jest za wąska, albo że pojawi się most, pod którym sprzęt utknie.


Transport

Co jakiś czas możemy usłyszeć, że jakaś droga czy autostrada będzie zamknięta z powodu transportu czegoś o dużych rozmiarach. Taka sytuacja miała miejsce w tym tygodniu, kiedy w nocy została zamknięta autostrada A4. Powodem tego był transport ponadgabarytowy, który zajął aż dwa pasy ruchu. Przewozić można dosłownie wszystko, od ciężkiego sprzętu budowlanego, sprzęt wojskowy, aż po coś ekstremalnego, np. całe domy. Najczęściej jednak możemy zobaczyć transport maszyn. Chyba nikogo już nie dziwi widok czołgu czy ogromnej koparki przewożonych na lawetach. Ciężki sprzęt trzeba czasami przewieźć z jednego miejsca w inne i lepiej jest to zrobić w taki sposób, że wynajmuje się firmę, która specjalizuje się w transporcie ponadgabarytowym. Poza tym koparka, która porusza się za pomocą gąsienic nie przemieści się szybko na inny plac budowy. Do tego dochodzi również to, że taki ciężki sprzęt może zwyczajnie uszkodzić asfalt i wtedy byłby to duży problem. Bezpiecznie jest zatrudnić to tego odpowiednią firmę, dla której transport ciężki to codzienność.


Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm

Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.